The Champions (Role of Honour)

Home
2015 Latest Information and Links
2015 Fixtures u11s (Liverpool Mutual Homes)
2015 Fixtures u12s (Your Housing Group)
2015 Fixtures u13s (Roanza Mercedes-Benz
2015 Fixtures u14s (Merseyside Fire & Rescue)
2015 Fixtures u15s (LFC Foundation College)
Past Champions, Jimmy Aspinall & Golden Boot winners
Who won in 2014 (Analysis and photos)
Tournament Rules

2002  u13  SNACC  (Halewood & Sth Lpool)
at LFC Academy (Kirkby)

2003  u13  Briden Boys  (Walton & Kirkdale)
          u14  St Annes Rovers (Rainhill)
at BICC Cables (Roby)  
 
2004  u12  Beechwood (Halton)
           u13  Crosby Stuart (Bootle & Litherland)
           u14  Hillside (Walton & Kirkdale)
at LFC Academy (Kirkby)

2005  u11  Thornton Boys (Hightown)
           u12  Barlows (Bootle & Litherland)
           u13  Portcullis (Walton & Kirkdale)
           u14  Crosby Stuart (Bootle & Litherland)
at University Grounds (Allerton)

2006  u11  Phythian Central (Belle Vale)
           u12  Thornton Boys (Hightown)
           u13   Millennium (Sth Liverpool)
           u14  Rainhill Utd (Rainhill) 
at Kirkby and Heron Eccles

2007  u11  Progress Rovers (Bootle & Litherland)
           u12  Mossley Hill (Sth Liverpool)
           u13  Country Park (Walton & Kirkdale)
           u14  Jackymundos (Scotland Road) 
at Kirkby Sports Centre

2008  u11  Millers (Walton & Kirkdale)
           u12  Waddicar (Bootle & Netherton)
           u13   Belle Vale (Sth Liverpool)
           u14   Warner Boys (Merseyside & Halewood)
at Edge Hill University (Ormskirk)

2009   u11  AFC Liverpool (Merseyside & Halewood)
           u12  NAC Tigers (Bootle & Netherton)
           u13  Netherley Wood Lane Legion (Belle Vale)
           u14  Allerton (Merseyside & Halewood)  
at Edge Hill University (Ormskirk)
 
2010   u11  Woolton Wanderers (Merseyside & Halewood)
           u12  Ash Celtic (Belle Vale)
           u13  Netherley Wood Lane Legion (Belle Vale)
           u14  Paramount (Merseyside & Halewood)
at Edge Hill University (Ormskirk)
 
2011   u11  Whiston Juniors (Rainhill)
           u12  Woolton Wanderers (Merseyside & Halewood)
           u13  Ash Celtic (Springfield)
           u14  The Farmers (Tuebrook)
at De La Salle School (Croxteth)
 
2012 u11 Whiston Juniors (Rainhill)
        u12 Woolton JFC (South Liverpool)
        u13 Ash Celtic (Belle Vale)
        u14 Ash Celtic (Springfield)
at Heron Eccles (Allerton)

2013 u11  Knowsley South Rangers (Rainhill)
        u12  Whiston Juniors/South Liverpool (Rainhill/Belle Vale)
        u13  Woolton JFC (South Liverpool)
        u14  Ash Celtic (Belle Vale)
at Heron Eccles (Allerton)
 
2014 u11  Park View (Rainhill)
        u12   Wilko (Walton & Kirkdale)
        u13  Bootle (Bootle & Netherton)
        u14  Woolton JFC (South Liverpool)
        u15  Kirkby Woodpecker (Merseyside & Halewood)
at Heron Eccles (Allerton) 
 
2015 u11  Newton Athletic (Wirral MS)
        u12  Custys (Scotland Rd/Bootle)
        u13  Mags Titans (Belle Vale)
        u14  Litherland REMYCA (Rainhill)
        u15  Mossley Hill (Sth Liverpool) 
at Heron Eccles (Allerton)
 

U11s Section

Year
Winners
Result

 
Runners-up

2005
Thornton Boys
(Hightown)
3-0

 
Netherley Wood Lane
(Belle Vale)

2006
Phythian Central
(Belle Vale)
2-1

 
St Aidan's
(MYA)

2007
Progress Rovers
(Bootle&Litherland)
2-0

 
Prescot Cables
(South Liverpool)

2008
 
Millers
(Walton&Kirkdale)
 
2-1

 
Mossley Hill
(South Liverpool)

2009
 
AFC Liverpool
(Merseyside&Halewood)
 
2-1

Crosby Stuart
(Bootle&Netherton)

2010
 
Woolton Wanderers
(Merseyside&Halewood)
2-1

TMS
(Walton&Kirkdale)

2011
 
Whiston Juniors
(Rainhill)
2-1

Mossley Hill
(Merseyside&Halewood)

2012
 
Whiston Juniors
(Rainhill)
2-1

Mossley Hill
(Merseyside&Halewood)

2013
 
Knowsley South Rangers
(Rainhill)
1-0

Marshalls
(Belle Vale)

2014
 
Park View
(Rainhill)
4-3

Long Lane
(Bootle & Netherton)

2015
 
Newton Athletic
(Wirral MS)
2-1

Mags Barca
(Belle Vale)

U12s Section

Year
Winners
Result

 
Runners-up

2004
Beechwood
(Halton)
3-1

 
Crosby Stuart
(Tuebrook)

2005
Barlows
(Bootle)
2-1 aet

 
Paschal OLA
(Belle Vale)

2006
Thornton Boys
(Hightown)
4-1

 
Kingfisher
(Walton&Kirkdale)

2007
Mossley Hill
(South Liverpool)
1-0

 
Swanside Boys
(Belle Vale)

2008
 
Waddicar
(Bootle&Litherland)
1-0

 
Netherley WLL
(Belle Vale)

2009
 
NAC Tigers
(Bootle&Litherland)
6-4

 
Mags Youth
(Belle Vale)

2010
 
Ash Celtic
(Belle Vale)
1-0

Burford
(Belle Vale)

2011
 
Woolton Wanderers
(Merseyside&Halewood)
2-0

AFC Liverpool
(Rainhill)

2012
 
Woolton JFC
(South Liverpool)
2-0

Netherley WLL
(Belle Vale)

2013
 
Whiston/Sth Liverpool
(Rainhill/Belle Vale)
4-1

Marine
(Scotland Road)

2014
 
Wilko
(Walton & Kirkdale)
3-2

Leon
(Walton & Kirkdale)

2015
 
Custys
(Scotland Rd/Bootle)
1-1
(5 -4 pens)

 
Venny Boyz
(Merseyside & Halewood)

U13s Section
(George Howard Memorial Trophy)

Year
Winners
Result

 
Runners-up

2002
SNACC
(Halewood&SthLpool)
2-1

 
Paschal Baylon
(Belle Vale)

2003
Briden Boys
(Walton&Kirkdale)
3-2 aet

 
Chapel House
(Anfield)

2004
Crosby Stuart
(Bootle&Litherland)
7-2

 
Country Park
(Tuebrook)

2005
Portcullis
(Walton&Kirkdale)
3-1

 
Skelmersdale
(Skem)

2006
Millennium
(Sth Liverpool)
1-0

 
Broadgreen Celtic
(Walton&Kirkdale)

2007
Country Park
(Walton&Kirkdale)
3-1

 
Dalewood
(Merseyside)

2008
 
Belle Vale
(South Liverpool)
 
w/o

 
Allerton
(Merseyside&Halewood)

2009
 
Netherley WLL
(Belle Vale)
 
1-0

 
Simon McKee Transport
(Tuebrook)

2010
 
Netherley WLL
(Belle Vale)
 
1-0

Northfield
(Springfield)

2011
 
Ash Celtic
(Springfield)
 
1-0

South Liverpool
(Belle Vale)

2012
 
Ash Celtic
(Belle Vale)
5-0
Crosby Stuart
(Merseyside & Halewood)
2013
 
Woolton JFC
(South Liverpool)
3-0
St Annes Rovers
(South Liverpool)
2014
 
Bootle
(Bootle & Netherton)
2-1
Woolton Wolves
(South Liverpool)
2015
 
Mags Titans
(Belle Vale)
1-0
Chelwood Rangers
(South Liverpool)

U14s Section

Year
Winners
Result

 
Runners-up

2003
St Annes Rovers 
(Rainhill)
4-0

 
Jaguar House
(West Derby)

2004
Hillside
(Walton&Kirkdale)
1-0

 
Skelmersdale Utd
(Anfield)

2005
Crosby Stuart
(Bootle&Litherland)
2-1 aet

 
Country Park
(Tuebrook)

2006
Rainhill Utd
(Rainhill)
0-0
(pens)

 
Copplehouse Boys
(Walton&Kirkdale)

2007
Jackymundos
(Scotland Road)
2-0

 
Millennium Boys
(Belle Vale)

2008
 
Warner Boys
(Merseyside&Halewood)
 
4-3

 
Houldings
(Anfield)

2009
 
Allerton
(Merseyside&Halewood)
 
3-1

 
Fur & Feather
(South Liverpool)

2010
 
Paramount
(Merseyside&Halewood)
1-0

Waddicar
(Scotland Road)

2011
 
The Farmers
(Tuebrook)
2-1

Quarry Green
(Hightown)

2012
 
Ash Celtic
(Springfield)
3-2 aet

Magna
(Walton & Kirkdale)

2013
 
Ash Celtic
(Belle Vale)
3-1 aet

Marshalls
(Merseyside & Halewood)

2014
 
Woolton JFC
(South Liverpool)
3-1 aet

Inter Colts
(Scotland Road)

2015
 
Litherland REMYCA
(Rainhill)
3-1

Farmers
(Merseyside & Halewood)

U15s Section

Year
Winners
Result

 
Runners-up

2014
 
Kirkby Woodpecker
(Merseyside & Halewood)
1-0

Woolton Wanderers
(Merseyside & Halewood)

2015
 
Mossley Hill
(Merseyside & Halewood)
2-1 aet

Groves
(Wirral MS)

Jimmy Aspinall
Player of the Tournament

Ben Jago proudly holds aloft his coveted award
DSCF0491.jpg
u13s Player of the 2010 Tournament, now at Tranmere Rovers

An ex-Liverpool scout and Evertonian, Jimmy Aspinall helped his club find numerous talented youngsters across his fair city for over 30yrs, ROBBIE FOWLER, yes GOD himself, probably being his greatest triumph.. As a mark of respect for the great man, who sadly passed away in 2004, I have re-named the Player of the Tournament award in his honour.  This shield is rated as one of the highest honours on the junior soccer scene, an achievement gained amongst some of the top quality junior players in Liverpool, the possible "Stars of the Future" - the Best of the Best!

Robbie Fowler at the 2004 presentations.
fowler3.jpg
A young Ryan Fraughan picking up the Jimmy Aspinall award.

Year
 
u11s 
 
u12s
 
u13s 
 
u14s
 
u15s
2002

No Competition

 
No Competition
 
James BROWN
(Kingsbridge)
No Competition
No Competition
2003

No Competition

No Competition

Scott RICHARDSON
(Chapel House)
 
Michael GARSIDE
(St Annes Rovers)
 
 
No Competition
2004

No Competition

 
Steven BALL 
(Beechwood)
 
 
Ryan  FRAUGHAN
(Country Park)
 
Jonathan  FLYNN
(Hillside)
 
No Competition

2005

Paul GEE
(Thornton Boys)

Adam MITTER  
(Forefield Rangers)

 
Tony   LLOYD
(Recs Roby)

 
Adam  PEPPER
(Allerton)

 
No Competition

2006

Callum BROUGHAM 
(Marine)

Josh NAYLOR 
(Kingfisher)

Jake CORKE 
(Millennium)

 
Josh ODUKOMAYA
(Helsby)

 
No Competition

2007

Connor CAVANAGH 
(Pear Tree)

Callum HILL 
(Swanside)

Charlie KELLY 
(Country Park)

Kieron HALLERAN 
(Jackymundos)

No Competition

2008

 
Luke BRENNAN 
(Millers)

 
Dominic McGIVERON 
(Waddicar)

 
Kieron OWENS 
(Belle Vale)

 
Andy HARDY 
(Warner Boys)

 
No Competition

2009

 
Lewis JONES 
(Crosby Stuart)

 
Tate WHITTAKER 
(Mags Youth)

 
Ian VICKERS 
(Netherley WLL)

 
Will BELL 
(Fur & Feather)

 
No Competition

2010

 
Sam LAWRENSON 
(TMS)

 
Kier FENLON 
(Heath Rangers Barca)

 
Ben JAGO 
(Netherley WLL)

 
Connor GOULDING 
(Fitwell Netherley)

 
No Competition

2011

 
Johnny FOY 
(Whiston Juniors)

   
Sam LAWRENSON 
(TMS)

 
Max PYE 
(Widnes Dragons)

 
James SUTHERLAND 
(The Farmers)

 
No Competition

2012

 
Anthony GORDON 
(Whiston Juniors)

   
Paul NAYLOR 
(Netherley WLL)
 
Jack FLEMING 
(Ash Celtic)
 
Lewis COOPER 
(South Liverpool)
 
No Competition
2013

 
Harry JOLLEY 
(Marshalls)

   
Callum MURPHY 
(Whiston)
 
Sam SCARTH 
(Woolton JFC)
 
Liam MORRIS 
(Ash Celtic)
 
No Competition
2014

 
Finlay ARMSTRONG 
(Park View)

   
Tom MASSEY 
(Mags Titans)
 
Josh LYNCH 
(Bootle)
 
Will DUNNE 
(Woolton JFC)
 
Jack SWAN 
(Kirkby Woodpecker)
2015

 
Luca CALLAGHAN 
(Mags Barca)

   
Liam SULLIVAN 
(Custys)
 
Fidel O'ROURKE 
(Mags Titans)
 
Dean TAYLOR 
(Litherland REMYCA)
 
Keanan ABDI 
(Mossley Hill)

GOLDEN BOOT AWARDS

Year
Player & Club
Goals Scored
2002
u13 Phil Wilson (SNACC)
12
2003
u13 Carl McKeown (Briden Boys)
 
u14 Francis Mkatapa (SNACC)
7
 
10

2004

u12 Steven Ball  (Beechwood)
       Lewis Buckley (Beechwood)
       James King  (Bootle)
       Robin Birchall (St Annes Rovers)
 
u13 Michael Conchie (Crosby Stuart)
 
u14 Danny Mitchley (Skelmersdale Utd)
6
6
6
6
 
13
 
9

2005

u11 Matty Devine (Thornton Boys)
 
u12 Chris Lucy (Fur & Feather)
        Jack McGowan (Belfry)
 
u13  Tony Lloyd  (Recs Roby)
         Myles Dodd(Skelmersdale Utd)
 
u14  Chris McGann (Country Park)

8
 
6
6
 
9
 
11

2006

u11  Joe Peers (St Aidans)

u12  Liam Lannigan (St Annes Rovers)

u13  None awarded

u14  Andy Kirby (Copplehouse Boys)

9

8

-

7

2007

u11 Joel Rea  (Progress Rovers)
 
u12 Jonathan Bell (Swanside Boys)
        Jordan Holmes (T.M.S.)
        Robert McClintock (Swanside Boys)
       James Sedgewick (Mossley Hill)
 
u13 Adam Cleary (Dalewood)
 
u14 Connor Belger (Jackymundos)
        Liam Garvey (Jackymundos)
5
 
4
4
4
4
 
 
9
 
6
6

2008

u11 Ryan Ellison  (Millers)
 
u12 Liam Evans  (Waddicar)
 
u13 Ryan Cox  (Allerton)
       Jamie Downing (Allerton)
       Nathan Dykstra (Belle Vale)
       
u14 Matty Howard  (Warner Boys)

 
5
 
4
 
5
5
5
 
9
 

2009

u11 Jay Bradford  (AFC Liverpool)
 
u12 Will Roberts  (NAC Tigers)
 
u13 Lee Keegan  (Netherley WLL)
              
u14 Ryan Cox  (Allerton)

 
12
 
5
 
5
 
6
 

2010

u11 Shea Curry  (Mossley Hill)
        Lewis Williams (Mossley Hill)

u12 Lewis Wenton  (Ash Celtic)

u13 Shaun Smith  (Millennium Youth)
              
u14 Jake Preston  (SMT)


6
6

12

4

4

2011

u11 Ethan Dwyer  (Mossley Hill)

u12 Joe Wright  (AFC Liverpool)

u13 Joe Richards (South Liverpool)
              
u14 David Mee  (Leighbridge)


5


5

5

4

2012

u11   Lewis BOLTON (Mossley Hill)

u12   Rio GILL               (Netherley WLL)
         Paul NAYLOR      (Netherley WLL)
         Callum STEVENS (Netherley WLL)
 
u13   Callum LANG (Kirkby Woodpecker)
        
u14   Liam ROBERTS   (Ash Celtic)
         Joe RICHARDS      (Sth Liverpool)

  6 

5 

 

11 

5 

  

2013

u11
 
u12 
 
 
u13         Ryan McCall        (Whiston)      
 
u14       Malik WILKES      (Ash Celtic)

 

 

 

6

6

 

2014

u11     Tom BALL           (Park View)          
           Joseph WRIGHT  (Park View) 
 
u12    Nathan CORNESS (Mags Titans)
 
u13    Charlie JOLLEY   (Woolton)  
 
u14    Luke WILSON     (Inter Colts)
 
u15    Jack SWAN      (Woodpecker) 

 

6

 

10

5

 

2015

u11    Harry ANDERSON (Newton Ath)          
 
u12    Nabil RAHEEM (Custys)
 
u13    Nathan CORNESS  (Mags Titans)  
 
u14    Brandon FORBES   (Farmers)
 
u15    -

6

6

5

 7